سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹

سایت ویرایش مقاله

چطور ویرایش مقاله را انجام دهیم؟پس از فرآیند شگفت انگیز نوشتن، یک رمان، یادداشت یا مقاله خلق شده است. ویرایش، گام بعدی مهم در این خلقت است. مراحل زیر را دنبال کنید. در واقع سعی می‌کنیم در این نوشتار بیاموزیم چطور مقاله «ب» خلق شده را به «ج» تبدیل کنیم. در نهایت ناشر و نشریه مورد نظر برای چاپ مقاله را پیدا خواهید کرد.


1️⃣  شروع فرایند ویرایش

نوشته خود را یک بار بخوانید.  یک نسخه کپی داشته باشید  و با یک قلم قرمز موارد زائد را حذف کنید. در مواردی فقط نیاز به اصلاح  وجود دارد. آن اصلاحیه را نیز با رنگ قرمز مشخص کنید. در صورتی که از فایل الکترونیکی در نرم افزار ورد استفاده می‌کنید، کافی است از منوی (Review) گزینه (Track change) را فعال کنید. به این ترتیب هر نوشته در این بخش به رنگ قرمز در می‌آید.


2️⃣ غلط‌ دیکته‌ها را بگیرید.

املای خود را بررسی کنید. یک کلمه اشتباه می تواند کل معنای کل جمله را تغییر دهد. به اعتماد به نفس خود تنها تکیه نکنید. اگر  در مورد املای یک کلمه مطمئن نیستید، آن را در فرهنگ لغت جستجو کنید.


3️⃣ دستور زبان را بررسی کنید.

بدون دستورالعمل مناسب، متن نوشته شده ممکن است گیج کننده باشد. پریدن بین زمان ها و نقاط دید برای خواننده مشکل است. ضمائر شخصی در نوشته بسیار دارای اهمیت است. ضمیر اول شخص (من) ، دوم  شخص(شما) و سوم شخص (او / آنها) هستند. این ضمائر باید با افعال به کار رفته تطابق داشته باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که زمان‌های شما مطابقت دارند مثلا: «آنها در خارج بازی می‌کنند و گرسنه می‌شوند.» این دو فعل از لحاظ زمانی دارای تفاوت هستند و باید در فعل همزمان شوند.


4️⃣ علائم نگارشی خود را بررسی کنید.

آیا شما از کاما، نقطه کاما (semicolons) و نقطه به درستی استفاده می‌کنید؟ استفاده هر یک از این علائم نگارشی قواعد مربوط به خودش را دارد. برای اطلاع کامل از این قواعد می‌توانید به کتاب آِیین نگارش علمی تالیف دکتر عباس حری مراجعه کنید.


5️⃣ هر جمله را به صورت جداگانه بخوانید.

از خودتان بپرسید که آیا جملات به صورت مستقل دارای معنا هستند. هر جمله باید به عنوان تفکر کامل عمل کند. اجتناب از جمله: “زبان انگلیسی پیچیده است، به عنوان ریشه‌ای از لاتین، فرانسوی میانه، و کمی آلمانی است.” این باید یک جمله باشد. شروع یک جمله با “دلیل” تنها در چند مورد قابل قبول است. به عنوان مثال: “از آنجا که جمله بسیار دشوار بود او نمیتوانست آن را تکمیل کند.”


6️⃣ متناسب با ساختار، جمله کوتاه را جایگزین جملات کوتاه کنید.

این یکنواختی بیش از حد فهم جملات را دشوار می‌سازد. حتی در یک مقاله باید زبان را حیرت انگیز و جالب دانست. با اینکه اطلاعات عمیق نیاز به ارائه اطلاعات بیشتر اطلاعات دارند، با این حال بهتر است از جملات کوتاه بیشتری استفاده کنید.


7️⃣ جملات را بازنویسی کنید.

جملات که شامل کلمات بیش از حد استفاده شده است را بازنویسی کنید. این کلمات ذاتا بد نیستند، اما باید با دقت مورد استفاده قرار گیرند. از تکرار کلمات به صورت بی‌مورد نیز پرهیز شود. چند نمونه از این کلمات به صورت زیر هستند:
همه-زیاد-به طور مثال-درواقع- واقعا-بسیار-با این وجود- بنابراین- همچنین


8️⃣ تناسب مناسب را در ضمائر حفظ کنید.

بین نوشتن یک مقاله و یک رمان تفاوت وجود دارد. اگر شما در حال نوشتن یک مقاله هستید، از اول شخص استفاده کنید. عبارات مانند “من فکر می کنم.” به کار بگیرید. یک مقاله یا داستان ممکن است بسته به نوع آن متفاوت باشد. ممکن است از هر سه ضمیر استفاده کنید.


9️⃣ از یک دوست یا مشاور کمک بگیرید.

از دوست قابل اطمینان برای خواندن کار خود بپرسید. به هر حال دو جفت چشم همیشه بهتر است. اطمینان حاصل کنید که این شخص قواعد ویرایش را می‌داند. و در مورد آن صادق است.


برای ویرایش متون و مقالات خود بر روی ثبت سفارش کلیک کنید.


Link: https://manatarjome.com/news/سایت-ویرایش-مقاله6.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
آیا شما روبات هستید؟ :
* مانا ترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
ورود به سیستم
شناسه کاربری(ایمیل): گذرواژه: - فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما می توانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی
ورود به سیستم

×
enamad image