دوشنبه ۲۳ فروردین ۰۰

تفاوت پایان نامه ارشد و دکتری

از لحاظ ساختاری هر 2 پایان نامه از یک ساختار یکسان برخوردارند. پایان نامه کارشناسی ارشد با پایان نامه دکتری تفاوت هایی از نظر محتوا و نگارش در دانشگاه های کشور دارد. و طبیعی است که رساله دکتری مفصل تر و پربارتر از پایان نامه های ارشد می باشد.تفاوت های آنان به شرح ذیل می باشد: 

  • موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد یک تمرین پژوهشی است و معمولا تکرار تحقیق در حوزه ای مشابه و شرایطی نزدیک به تحقیق نمونه است. اما در دوره دکتری شرایط متفاوت است. در اینجا هدف از تز تولید علم به معنای واقعی است. اینکه در نهایت پژوهشگر بتواند به یک سوال در حیطه دانش بشر پاسخ دهد. این وضعیت نیازمند یک سوال بدیع و نو و غیر تکراری است.
  • از نظر موضوعی: هر موضوعی برای پایان نامه دکتری مناسب نمی باشد و باید مثلا به ارائه مدل یا الگو برای پایان نامه ختم شود.
  • از لحاظ روش شناسی: پایان نامه دکتری چند روشی/ امیخته می باشد. البته با توجه به عنوان تحقیق است که چند روشی اعلان می شود. 
  • روند اداری: روند اداری، اجرایی، مطالعاتی و غیره برای پایان نامه های دکتری متعدد است مثلا ارایه سمینارها, ارایه مقاله قبل از دفاع و غیره
  • تفاوت در بخش پروپوزال:  اساتید دانشگاه ها معمولا برای پایان نامه های دکتری پروپوزال مفصل تری هم می خواهند که تشریح بهتری از مطالعه ای که می خواهد انجام شود بدهد. در مقابل برای پایان نامه ای در سطح کارشناسی ارشد پروپوزال ها معمولا خلاصه تر بوده و به موارد مورد نیاز اکتفا می کند. برای دانشجویان کارشناسی ارشد باید کار پایان نامه تمرینی باشد برای اینکه آنها کار پژوهشی را یاد بگیرند و بتوانند در مراحل بعدی تحصیلی خود کارهای تحقیقاتی بهتری ارائه دهند. 


جمع بندی پایان نامه دکتری شامل ویژگی های عملیاتی, چند روشی، بنیادی، نظریه پردازی و حل مساله از جامعه می باشد.
Link: https://manatarjome.com/news/تفاوت-پایان-نامه-ارشد-و-دکتری10.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
آیا شما روبات هستید؟ :
* مانا ترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
ورود به سیستم
شناسه کاربری(ایمیل): گذرواژه: - فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما می توانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی
ورود به سیستم

×
enamad image