سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹

آشنایی با انواع مقالات علمی

مقالات علمی تخصصی براساس محتوا و اهداف مقاله به سه دسته مقالات پژوهشی، مروری و نظری تقسیم می شوند. مقالات علمی بطور کلی به دو دسته تقسیم میشوند:

1️⃣مقالات علمی تخصصی که توسط متخصصان با تجربه در زمینه موضوع مقاله مورد بازنگری قرار گرفته اند و دارای ویژگیهای زیر هستند:

 • این مقالات توسط پژوهشگران و دانشگاهیان نوشته میشوند. 
 • دارای ساختاری مشخص و تعریف شده ای میباشند.
 • چکیده و رفرنس مشخصی دارند.
 • به زبان تخصصی در حوزه علمی مرتبط با موضوع آن مقاله نوشته می شوند.

2️⃣ مقالات علمی خبری/عمومی : مقالاتی هستند بازنگری آنها تخصصی نبوده و برای تحقیقات تخصصی مناسب نیستند. این مقالات دارای ویژگیهای زیر هستند:

 • توسط افرادی تألیف میشود که شاید در خصوص موضوع مقاله هیچگونه تخصصی نداشته باشد.
 • به ندرت دارای چکیده و رفرنس هستند.
 • ساختار مشخصی برای این مقالات تعریف نشده است.
 • به زبان عمومی نوشته می شوند تا برای عموم قابل فهم باشد.


مقالات علمی تخصصی براساس محتوا و اهداف مقاله  به سه دسته تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم.

1. مقاله  پژوهشی Original Paper

این گونه از مقالات با نام های دیگری مانند مقاله تجربی، مقاله پژوهشی یا تحقیقی و پژوهش اصیل نیز شناخته می شوند. در این نوع مقالات محقق به بیان یافته های تجربی خود در خصوص یک موضوع جدید می پردازد بگونه ای که این موضوع برای اولین بار توسط این فرد مورد مطالعه و آزمایش قرار گرفته است. به عبارتی دیگر این مقالات حاصل پژوهشهای جدیدی هستند که قبلاً مانند آنها انجام نشده است. این مقالات در دسته نوشته های سطح اول قرار می گیرند. بنابراین دارای ساختار مشخص هستند و اجزای مقاله را دارا می باشند ( البته در نظر داشته باشید که مجلات مختلف دارای یکسری دستورالعمل های مشخصی در خصوص ساختار مقاله هستند که بایستی در نگارش مقاله به آن توجه نمایید). این گروه از مقالات در میان محققین و پژوهشگران بسیار متداول است و به دلیل نوین بودن محتوای آنها، فرصت بیشتری را برای چاپ شدن دارند.

2.  مقاله نظری Theoretical Paper

در این مقالات، نویسنده بر اساس نقد، تحلیل و ارزیابی مطالعات و تحقیقات پیشین، یک نظریه تازه مطرح میکند. امکان دارد نویسنده یک مقاله نظری، بر پایه مستندات و به طور مستدل از نظریه ای حمایت کند و یا حتی آن نظریه را مورد تردید قرار دهد.

3. مقاله مروری Review Paper

این گروه از مقالات تحت عنوان مقالات مرور ادبیات یا علمی ترویجی نیز نامیده می شوند. در این نوع مقالات ابتدا یک موضوع خاص که در خصوص آن پژوهش های زیادی انجام گرفته، انتخاب می شود و سپس نقد و بررسی های در خصوص تحقیقات پیشین انجام میگیرد و پیش زمینه ای از آن موضوع ارائه میشود. مقالات مروری حاوی موضوع یا یافته جدیدی نمی باشند با این وجود برای چاپ شدن در یک مجله، مورد داوری و بازبینی قرار می گیرند. تفاوتی که مقالات مروری با مقالات پژوهشی دارند این است که در مقالات مروری چون مطالعه جدیدی انجام نگرفته، پس بخش مواد و روش ها مطرح نمی شود. شاید نوشتن این نوع مقالات در ابتدا ساده به نظر بیاید اما باید گفت که افرادی می توانند مقالات مروری بنویسند که اولا چند پژوهش در خصوص آن موضوع انجام داده باشند و از طرفی در آن موضوع خاص از تجربه کافی برخوردار باشند و اشراف کاملی بر روی موضوع مورد نظر داشته باشند. این مقالات پس از نقد و ارزیابی مطالعات قبلی موارد زیر را بیان می کنند:

 • تاکنون چه چیزهایی در باب آن موضوع یافت شده و چه اکتشافاتی صورت گرفته است.
 • روند پیشرفت مطالعات پیشین در مورد آن موضوع چگونه است.
 • در چه قسمتهایی از آن موضوع مطالعات کافی صورت نگرفته و نیاز به مطالعه و تحقیق بیشتر است.
 • چه قسمتهایی از آن موضوع هنوز بکر و دستنخورده است که برای انجام تحقیقی جدید مناسب هستند.


مانا ترجمه , سایت ترجمه , ترجمه آنلاین , ترجمه مقاله ISI , ترجمه مقاله انگلیسی به فارسی , ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله , ترجمه فوری مقاله , ترجمه دانشجویی , ترجمه تخصصی مهندسی , ترجمه تخصصی پزشکی , ترجمه کتاب , ترجمه چکیده پایان نامه

Link: https://manatarjome.com/news/آشنایی-با-انواع-مقالات-علمی6.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
آیا شما روبات هستید؟ :
* مانا ترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
ورود به سیستم
شناسه کاربری(ایمیل): گذرواژه: - فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما می توانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی
ورود به سیستم

×
enamad image